Program 2020

The Events
Day by Day
The Venues
Days
all
Sections
all Exhibitions Cinema Conversations Dance Party Laboratories Radicali Libere
Regia di Matthew Warchus (Gran Bretagna, 2014, 120’) ANTEPRIMA NAZIONALE
29/10/2014 h: 20:30
Directed by Mariano Cohn and Gastón Duprat (Argentina, 2014, 73’) NATIONAL PREMIERE
30/10/2014 h: 18:00 - 20:00
31/10/2014 h: 14:00 - 18:00
01/11/2014 h: 14:00 - 18:00
International premiere of 4 creations by Juanjo Arques, Riccardo Buscarini, Vlasta Delimar, Cristina Henriquez
30/10/2014 h: 18:00 - 20:00
31/10/2014 h: 14:00 - 18:00
01/11/2014 h: 14:00 - 18:00
comfort food & drinks zone
01/11/2015 h: 15:00 - 19:00
02/11/2015 h: 15:00 - 19:00
03/11/2015 h: 15:00 - 19:00
04/11/2015 h: 15:00 - 19:00
05/11/2015 h: 15:00 - 19:00
06/11/2015 h: 15:00 - 19:00
07/11/2015 h: 15:00 - 19:00
08/11/2015 h: 15:00 - 19:00
01/11/2015 h: 17:00 - 20:00
02/11/2015 h: 16:00 - 18:30
03/11/2015 h: 12:00 - 18:00
04/11/2015 h: 12:00 - 18:00
05/11/2015 h: 12:00 - 20:00
06/11/2015 h: 12:00 - 18:00
07/11/2015 h: 12:00 - 20:00
08/11/2015 h: 12:00 - 20:00
directed by Dan Sickles and Antonio Santini (Stati Uniti, Puerto Rico, 2014, 89’) NATIONAL PREMIER
03/11/2015 h: 20:00
An exhibition by Victor H. Garcia
26/10/2016 h: 18:00 - 21:00
27/10/2016 h: 10:00 - 19:00
28/10/2016 h: 10:00 - 19:00
31/10/2016 h: 10:00 - 19:00
02/11/2016 h: 10:00 - 19:00
03/11/2016 h: 10:00 - 19:00
04/11/2016 h: 10:00 - 19:00
A selection from the Pride Photo Award di Amsterdam
27/10/2016 h: 18:00 - 19:00
28/10/2016 h: 10:00 - 19:00
29/10/2016 h: 10:00 - 19:00
30/10/2016 h: 10:00 - 19:00
01/11/2016 h: 10:00 - 19:00
02/11/2016 h: 10:00 - 19:00
03/11/2016 h: 10:00 - 19:00
04/11/2016 h: 10:00 - 19:00
05/11/2016 h: 10:00 - 19:00
06/11/2016 h: 10:00 - 19:00
by Dana Flor and Toby Oppenheimer ((USA, 2016, 90’) – NATIONAL PREMIERE
29/10/2016 h: 20:00
05/11/2016 h: 18:00
Workshop with Elena Biagini
09/10/2017 h: 15:00 - 17:00
10/10/2017 h: 10:30 - 12:30
11/10/2017 h: 15:00 - 17:00
12/10/2017 h: 10:30 - 12:30
13/10/2017 h: 15:00 - 17:00
16/10/2017 h: 15:00 - 17:00
17/10/2017 h: 10:30 - 12:30
18/10/2017 h: 15:00 - 17:00
19/10/2017 h: 10:30 - 12:30
20/10/2017 h: 15:00 - 17:00
comfort food & drinks
25/10/2017 h: 17:00 - 19:00
26/10/2017 h: 17:00 - 19:00
27/10/2017 h: 17:00 - 19:00
28/10/2017 h: 17:00 - 19:00
29/10/2017 h: 17:00 - 19:00
30/10/2017 h: 17:00 - 19:00
31/10/2017 h: 17:00 - 19:00
01/11/2017 h: 17:00 - 19:00
02/11/2017 h: 17:00 - 19:00
03/11/2017 h: 17:00 - 19:00
04/11/2017 h: 17:00 - 19:00
05/11/2017 h: 17:00 - 19:00
(La Llamada, Spain/2017) by Javier Calvo and Javier Ambrossi (106’) O.V. with subtitles NATIONAL PREMIERE
02/11/2017 h: 20:00
04/11/2017 h: 22:00
(United States/2017) by Jonathan Olshefski (105’) O.V. with subtitles NATIONAL PREMIERE
05/11/2017 h: 22:00
by Shailesh Bahoran (57’)
25/10/2018 h: 21:00
26/10/2018 h: 16:00
26/10/2018 h: 19:30
by Mario Coccetti (20’)
30/10/2018 h: 19:00
30/10/2018 h: 20:30
31/10/2018 h: 19:00
31/10/2018 h: 20:30
01/11/2018 h: 17:00
01/11/2018 h: 18:00
A talk about themes and languages of Gender Bender's shows
27/10/2019 h: 11:00 - 12:30
Wytske Versteeg, author of BOY, meets the audience of Gender Bender. Hosted by Samanta Picciaola
28/10/2019 h: 18:00
A talk about the topics and the languages of Gender Bender's shows
02/11/2019 h: 11:00 - 12:30