Program (IT) 2019

The Events
Day by Day
The Venues
Days
all
Sections
all Cinema Conversations Dance Laboratories
Regia di Matthew Warchus (Gran Bretagna, 2014, 120’) ANTEPRIMA NAZIONALE
29/10/2014 h: 20:30
Directed by Mariano Cohn and Gastón Duprat (Argentina, 2014, 73’) NATIONAL PREMIERE
30/10/2014 h: 18:00 - 20:00
31/10/2014 h: 14:00 - 18:00
01/11/2014 h: 14:00 - 18:00
International premiere of 4 creations by Juanjo Arques, Riccardo Buscarini, Vlasta Delimar, Cristina Henriquez
30/10/2014 h: 18:00 - 20:00
31/10/2014 h: 14:00 - 18:00
01/11/2014 h: 14:00 - 18:00
comfort food & drinks zone
01/11/2015 h: 15:00 - 19:00
02/11/2015 h: 15:00 - 19:00
03/11/2015 h: 15:00 - 19:00
04/11/2015 h: 15:00 - 19:00
05/11/2015 h: 15:00 - 19:00
06/11/2015 h: 15:00 - 19:00
07/11/2015 h: 15:00 - 19:00
08/11/2015 h: 15:00 - 19:00
01/11/2015 h: 17:00 - 20:00
02/11/2015 h: 16:00 - 18:30
03/11/2015 h: 12:00 - 18:00
04/11/2015 h: 12:00 - 18:00
05/11/2015 h: 12:00 - 20:00
06/11/2015 h: 12:00 - 18:00
07/11/2015 h: 12:00 - 20:00
08/11/2015 h: 12:00 - 20:00
directed by Dan Sickles and Antonio Santini (Stati Uniti, Puerto Rico, 2014, 89’) NATIONAL PREMIER
03/11/2015 h: 20:00
An exhibition by Victor H. Garcia
26/10/2016 h: 18:00 - 21:00
27/10/2016 h: 10:00 - 19:00
28/10/2016 h: 10:00 - 19:00
31/10/2016 h: 10:00 - 19:00
02/11/2016 h: 10:00 - 19:00
03/11/2016 h: 10:00 - 19:00
04/11/2016 h: 10:00 - 19:00
A selection from the Pride Photo Award di Amsterdam
27/10/2016 h: 18:00 - 19:00
28/10/2016 h: 10:00 - 19:00
29/10/2016 h: 10:00 - 19:00
30/10/2016 h: 10:00 - 19:00
01/11/2016 h: 10:00 - 19:00
02/11/2016 h: 10:00 - 19:00
03/11/2016 h: 10:00 - 19:00
04/11/2016 h: 10:00 - 19:00
05/11/2016 h: 10:00 - 19:00
06/11/2016 h: 10:00 - 19:00
by Dana Flor and Toby Oppenheimer ((USA, 2016, 90’) – NATIONAL PREMIERE
29/10/2016 h: 20:00
05/11/2016 h: 18:00
Workshop with Elena Biagini
09/10/2017 h: 15:00 - 17:00
10/10/2017 h: 10:30 - 12:30
11/10/2017 h: 15:00 - 17:00
12/10/2017 h: 10:30 - 12:30
13/10/2017 h: 15:00 - 17:00
16/10/2017 h: 15:00 - 17:00
17/10/2017 h: 10:30 - 12:30
18/10/2017 h: 15:00 - 17:00
19/10/2017 h: 10:30 - 12:30
20/10/2017 h: 15:00 - 17:00
comfort food & drinks
25/10/2017 h: 17:00 - 19:00
26/10/2017 h: 17:00 - 19:00
27/10/2017 h: 17:00 - 19:00
28/10/2017 h: 17:00 - 19:00
29/10/2017 h: 17:00 - 19:00
30/10/2017 h: 17:00 - 19:00
31/10/2017 h: 17:00 - 19:00
01/11/2017 h: 17:00 - 19:00
02/11/2017 h: 17:00 - 19:00
03/11/2017 h: 17:00 - 19:00
04/11/2017 h: 17:00 - 19:00
05/11/2017 h: 17:00 - 19:00
(La Llamada, Spain/2017) by Javier Calvo and Javier Ambrossi (106’) O.V. with subtitles NATIONAL PREMIERE
02/11/2017 h: 20:00
04/11/2017 h: 22:00
(United States/2017) by Jonathan Olshefski (105’) O.V. with subtitles NATIONAL PREMIERE
05/11/2017 h: 22:00
by Shailesh Bahoran (57’)
25/10/2018 h: 21:00
26/10/2018 h: 16:00
26/10/2018 h: 19:30
by Mario Coccetti (20’)
30/10/2018 h: 19:00
30/10/2018 h: 20:30
31/10/2018 h: 19:00
31/10/2018 h: 20:30
01/11/2018 h: 17:00
01/11/2018 h: 18:00
A talk about themes and languages of Gender Bender's shows
27/10/2019 h: 11:00 - 12:30
Wytske Versteeg, author of BOY, meets the audience of Gender Bender. Hosted by Samanta Picciaola
28/10/2019 h: 18:00
A talk about the topics and the languages of Gender Bender's shows
02/11/2019 h: 11:00 - 12:30
Meeting on the themes and languages ​​of the shows.
09/09/2020 h: 16:00 - 18:00
11/09/2020 h: 16:00 - 18:00
13/09/2020 h: 11:00 - 13:00
An exhibition curated by Viviana Gravano with artworks by Gianluca Ascione, Ren Arman Cerantonio and Noah Schiatti
(IT) Dal martedì al venerdì h 15.00 - 19.00 e sabato (su appuntamento) h 10:00 - 13:00
(IT) Di e con Silvia Gribaudi, Philippe Kratz, Chiara Bersani e Greta Pieropan
11/09/2021 h: 20:00
12/09/2021 h: 20:00
Valentina Mira’s book presentation and conversation with Gloria Baldoni
17/09/2021 h: 18:30